!

Fyll i det här fältet.

Hämtar...

MENY

SÖK

Radunon 2017

 

Solen sken när årets raduno gick av stapeln i Köping den 22 juli.

Best in Show blev Multi-Ch, Multi-Vinnare Cisco och BIM blev Multi-Ch, Multi-Vinnare Blixtra Alberta. Domare för dagen var Ewa Nielsen som dömde hanar, BIS och parklass samt Eva Liljekvist Borg som dömde valpar, tikar, avels- och uppfödargrupper.

75 hundar deltog och placerade hundar framkommer i resultatlistan nedan.

Tack för fina priser sponsrade bl a av Royal Canin, Brattpets, Gisslen&Fisher och RÅ.

BIS Cisco  - BIM Blixtra Alberta
BIS-Veteran Magic Storm's Gazton Af Contezza
BIM-Veteran Bonebreakers Grandezza
BIS-Valp 1 BIS-Valp 2BIS 1 Valp Soul to Soul Filippa Fabiani

BIS 2 Valp Magic Storm's Valentino Di Gibzon

Utförligare reportage kommer i nästa nummer av LagottoNytt och i Årsboken för 2017. Bildkavalkad från dagens lyckade Raduno ser du längre ner på sidan.

Resultat RADUNO 2017
BIS Cisco
BIM Blixtra Alberta

BIS Veteran Magic Storm's Gazton Af Contezza
BIM Veteran Bonebreakers Grandezza

Valpar
BIS 1 VALP Soul to Soul Filippa Fabiani

 
BIS 2 VALP Magic Storm's Valentino Di Gibzon

 
BIR VALP 4-6 Magic Storm's Valentino Di Gibzon
BIM VALP 4-6 Rowntree Bozza Nova
BIR VALP 6-9 Soul to Soul Filippa Fabiani
BIM VALP 6-9 Blixtra Ecosmo Elegante

Valpar 4-6 mån Hanar
1 Storm's Valentino Di Gibzon HP
2 Magic Storm's Vivaldi Di Gibzon HP

Valpar 4-6 mån Tikar
1 Rowntree Bozza nova HP
2 Rowntree Bresaola HP
3 Belizia Kiara Di Lenzo
4 Updates Desideria

Valpar 6-9 mån Hanar
1 Blixtra Ecosmo Elegante HP
2 Tufflaz Cheer up Buttercup
3 lmperie's Milthon Mi'Angelo

Valpar 6-9 mån Tikar
1 Soul to Soul Filippa Fabiani HP
2 Tufflaz Crazy Daisy HP
3 Tufflaz Cicero's Rose

 

Bästa Hane 
1 Cisco
2 Imperie's Hilton Hilfiger
3 La Gottis Capitano CERT
4 Rowntree Ugo Unico
Proseccos Golden Edition RESERV CERT

 
Bästa Tik
1 Blixtra Alberta
2 Bonebreakers Campionessa
3 La Gottis Calina
4 Ester Del Monte Della Dea CERT
Quintinos Vedetta RESERV CERT

Junioklass Hanar
1 Proseccos Golden Edition Excellent, CK
2 Inizio'z Duracell Excellent
3 Magic Storm's Unico Unicum Excellent
4 Quintinos Occhiolino Excellent

Juniorklass Tikar
1 Ester Del Monte Della Dea Excellent, CK
2 Hesiodos Elektra Extra Excellent, CK
3 Regun Tufa Excellent
4 Killinge's Capriola Very Good

 
Öppenklass Hanar
1 La Gottis Capitano Excellent, CK
2 Belizia Ikaros Di Gerardo Excellent, CK
3 Hundhusets Sedici Santino Excellent
4 Rozebottel's Boy oh Boy Excellent

Öppenklass Tikar
1 La Gottis Calina Excellent, CK
2 Quintinos Vedetta Excellent, CK
3 La Gottis Caramella Excellent, CK
4 Riccadonna Hilma Af Svante Excellent, CK


Championklass Hanar
1 Cisco Excellent, CK
2 Imperie's Hilton Hilfiger Excellent, CK
3 Rowntree Ugo Unico Excellent, CK
4 Quintinos Bandito Excellent, CK

Championklass Tikar
1 Blixtra Alberta Excellent, CK
2 Bonebreakers Campionessa Excellent, CK
3 Blixtra Contessa Excellent, CK
4 Blixtra Angiolina Excellent, CK

 
Veteranklass Hanar
1 Magic Storm's Gazton Af Contezza Excellent, CK
2 Imperie's Roberto Ro'Massimo Excellent, CK
3 Bonebreakers Tentatore Excellent

Veteranklass Tikar
1 Bonebreakers Grandezza Excellent CK

Avelsklass
1 Cisco HP

 
Uppfödarklasser
1 Blixtra HP
2 La Gottis HP
3 Imperie's HP
4 Quintino's HP

 
Parklass
1 Imperie's Hilton Hilfiger & Imperie's Baruffa Bugatti
2 Cisco & Blixtra Contessa
3 Imperie's Imax Importante & Imperie's Chili Cayenne