!

Fyll i det här fältet.

Hämtar...

MENY

SÖK

Uppfödarlista

 

Allmän Info

SLRK ansvarar inte för medlemmarnas lagottouppfödning, det gör respektive uppfödare/kennelägare.

Från och med 2018-01-01 ingår Lagotto i hälsoprogram nivå 2 gällande HD, det innebär att båda föräldradjuren måste ha känd HD-status före parning för att SKK ska registrera valparna. I början av 2018 fick Lagotto även tillgång till avelsverktyget HD-index.

Föräldradjuren ska ha HD A, B eller C.
Vid kombination där något föräldradjur har HD C ska preliminärt kullindex vid parningstillfället uppgå till minst 100 för att annonsering ska medges.
I kombinationer med två fria föräldrar (A eller B) bör strävansmålet vara att uppnå minst 100 i preliminärt kullindex, men annonsering efter fria föräldrar medges i nuläget oavsett index.

Vid sidan om RAS har SLRK sedan 2007 haft avelsrekommendationer som senast uppdaterades 2018. Dessa rekommendationer gäller som regler för att få annonsera valpkullar och hanhundar på klubbens hemsida.

De uppfödare som finns med på listan har själva valt att stå med på uppfödarlistan. Observera att det inte innebär att de, per automatik, följer RAS eller klubbens övriga avelsrekommendationer. SLRK ansvarar inte för medlemmarnas lagottouppfödning, det gör respektive uppfödare/kennelägare.

Är du uppfödare och vill stå med på listan, kontakta AHK. Avgiften är 100 SEK per kalenderår. 

Klubben har valt att lyfta fram de kennlar som når upp till klubbens mål med 60% röntgade avkommor med en stjärnmärkning. (Läs mer om detta här.) Använd gärna SKK hunddata, avelsdata eller rasdata för att få mer information om avelshundarna samt uppfödarens tidigare resultat.


Hunddata

Avelsdata

Rasdata

Kennelnamn Kontakt Övrigt
Barista's Katarina Olsson
Byavägen 24, 373 02 RAMDALA
Telefon: 070-938 66 74
E-post: baristas@spray.se
Hemsida: http://www.baristas.se
Belizia Louise Larsson
Folkbildningsvägen 2, 619 91 TROSA
Telefon: 070-638 48 14
E-post: kennelbelizia@gmail.com
Hemsida: http://www.kennelbelizia.cybersite.se
 
Blixtra Jeanette Magnusson, Lovisa Björkman
Skönvik, 642 91 FLEN
Telefon: 0157-137 49, 076-263 30 24
E-post: fam.bjorkman@live.se
Hemsida: http://www.123minsida.se/lagotto
 
Bonbons Agneta Pamp
Karl Gustav Brunared 4, 432 69 KARL GUSTAV
Telefon: 070-813 44 21
E-post: bonbonflax@hotmail.com
Hemsida: http://www.kennel-bonbon.eu/
 
Bonebreakers Karin Lindahl
Sollentunavägen 136, 191 48 SOLLENTUNA
Telefon: 070-892 83 75
E-post: karin.bonebreakers@gmail.com
Hemsida: http://www.kennelbonebreakers.se/
 
Boopies Karin Eriksson
Gårdvik 280, 790 23 SVÄRDSJÖ
Telefon: 0246-303 18, 070-332 14 09
E-post: persgarden@hotmail.com
Hemsida: http://www.boopies.bloggsida.se/
 
Cane Riccio Anna Lena Henriksson
Tallstigen 12 463 71 Lödöse
Telefon: 070-827 60 71
E-post: canericciolena@gmail.com
Hemsida: http://www.canericcio.se
 
Charmkuben's Kerstin Blomster
Västlandavägen 19, 731 96 KÖPING
Telefon: 0221-351 30, 072-337 30 31
E-post: blomster46@telia.com
Hemsida: http://www.charmkubens.se
 
Chicabeams Kristina Forsell
Håkanhult, Norrhult 2, 512 64 Holsljunga
Telefon: 0325-330 38
E-post: tina@chicabeams.com
Hemsida: http://www.chicabeams.com
 
Encos  Lars-Eric Nilsson
Hansagården, Myravägen 407, 434 98 Kungsbacka
Telefon: 0300-244 57 076-852 23 39
E-post: larnil@live.com
 
Fröjdadals Jessica Salomonsson
Fröjdadalsvägen 23, 372 92 Kallinge
Telefon: 0457-430 38 070-891 74 91
E-post: frojdadals@hotmail.se
Hemsida: http://www.frojdadals.se
 
Future's Christina Thidé
Täppgatan 18, 783 34 SÄTER
Telefon: 0225-502 78 070-336 57 87
E-post: futures@telia.com
Hemsida: http://www.kennelfutures.hundpoolen.se/
 
Galottens

Pernilla Andersson
Svenljungavägen 15, 511 92 Örby
Telefon: 073-713 84 14
E-post: familjenbraa@gmail.com 
Facebook:https://www.facebook.com/galottenskennel.offpage/?fref=ts 

 
Gillenias Anna Pettersson
Bruhns Väg 1B, Björkebo, 360 42 Braås
Telefon: 0474-302 50 076-840 24 12
E-post: gillenias@gmail.com
Facebook:https://www.facebook.com/Gillenias-1445663262341572/
 
Gleska Camilla Bäckman
Ardre Alsarve 801F, 623 66 Ljugarn
Telefon: 070-588 89 84
E-post: camilla@gleska.se
Hemsida: http://www.gleska.se
 
Goldwork

Siv Karlsson Högnäs
Broheden 5, 781 99 Idkerberget
Telefon: 0240-66 21 68 073-089 24 29
E-post: 0240662168@telia.com
Hemsida: http://www.goldwork.se

 
Graceline's Birgitta Jansson
Karby Rasbo, 755 96 Uppsala
Telefon: 018-36 80 49 073-985 19 55
E-post: kennel.graceline@yahoo.se
Hemsida: http://www.gracelines.se/
 
Guldlövets Lena Vannas Löfqvist
Tuvlyckevägen 30A, 427 36 Billdal
Telefon: 031-91 11 92 076-277 55 22
E-post: guldlovetslagotto@gmail.com
Hemsida: https://sites.google.com/site/guldloevetskennel
 
Hesiodos Dorota Gustafsson
Enviksvägen 9, 640 45 Kvicksund
Telefon: 016-354 019 070-262 26 73
E-post: dorota@tele2.se
Hemsida: http://www.hesiodos.se/
 
Hundhuset's Mikael Vandö
Kimstadvägen 53, 610 20 Kimstad
Telefon: 011-538 86 070-748 03 96
E-post: hundhuset@me.com
Hemsida: http://www.hundhuset.com
 
Imperie's Jane Ahlzén Marmstad
Musseronvägen 5, 611 63 NYKÖPING
Telefon: 0155-21 06 99 070-588 40 06
E-post: imperies@telia.com
Hemsida: http://www.imperies.com
 
Järnklevs Bo Laknäs
Järnklevevägen 1, 438 93 Landvetter
Telefon: 0707-65 12 51
E-post: bo.laknas@live.se
Hemsida: https://www.facebook.com/Tryffelhundens-Kennel-Järnklevs-Kennel-1741902999364514/?fref=ts
 
Killinge's  Titti Forsmark
Travarvägen 53, 193 91 SIGTUNA
Telefon: 070-888 24 44
E-post: titti@killinge.se
Hemsida: http://www.killinge.se
 
Kimovikens Veronica Larsson
Britta-Majas väg 6, 184 93 Åkersberga
Telefon: 070-452 71 68
E-post: veronicalarsson651@hotmail.com
Hemsida: http://www.kimovikenskennel.n.nu/
Kråkslottets Gun Knutsson
Madvägen 11 370 30 RÖDEBY
Telefon: 072-328 00 31
E-post: krakslottetskennel@gmail.com
Hemsida: http://www.krakslottetskennel.se
 
Krullets Susanne Pärsson & Åke Esperi
Risslingby 4457, 761 74 NORRTÄLJE
Telefon: 0176-20 66 60
E-post: info@krullets.se
Hemsida: http://www.krullets.se
 
La Bellatotti Charlotte Ejerdal
Hälleströmsvägen 361, 945 93 Sjulsmark
Telefon: 070-376 89 13
E-post: labellatotti@spray.se
Hemsida: http://labellatotti.com
Har inga valpar som uppnått röntgenbar ålder.
La Gottis Lotta Landerstedt
Oxbergsvägen 54, 792 37 Mora
Telefon: 070-655 25 88
E-post lagottis@gmail.com
Hemsida: http://www.landerstedt.se/
 
Lagotessa Ingela Melkersson
Lilla Hagvägen 7, 194 44 UPPLANDS VÄSBY
Telefon: 073-651 17 75
E-post: ingelamelkersson@gmail.com
Hemsida: http://www.lagottessa.se
 
Lag Otto

Lena Borssèn och Anders Elofsson
Uleberg 335, 464 65 Brålanda
Telefon: 0703-162501 alt. 0708-316200
E-post; lena.borssen@folksam.se
Möt oss på Facebook: Kennel Lag Otto

 
Lingotto D'Oro Christina & Mette von Krusenstjerna
Svinövägen 28, 392 36 KALMAR
Telefon: 0480 - 30311
E-post: christinavk@telia.com
Hemsida: http://www.lingottodoro.com
 
Lord Nelson's Agneta Linge
Sjöslingan 4, 762 86 RÅNÄS
Telefon: 0175-650 23
E-post: kennel@lordnelson.se
Hemsida: http://www.lordnelson.se
 
Lundens Bellagotto Maritha Söderlund
Kolmätaregatan 6, 713 32 NORA
Telefon: 070-568 79 58
E-post: maritha@elodata.se
Hemsida: http://www.bellagotto.se
 
Magic Storm's Lilian Svensson
Ulvåsa 227, 591 95 MOTALA
Telefon: 070-349 85 28
E-post: magicstorms@telia.com
Hemsida: http://www.magicstorms.se
 
Matematikens Helena Grundén
Nol-Saras väg 11, 784 54 BORLÄNGE
Telefon: 0243-21 18 14 070-651 22 48
E-post: helenagrunden@telia.com
Hemsida: http://www.matematikenskennel.se
 
Meahcci's Camilla Johansson
Skepparvägen 10, 930 15 BUREÅ
Telefon: 0910-78 90 60 070-655 26 58
E-post: camilla@fahlmans.com
Hemsida: http://www.meahccis.com
 
One Hands Birgitta Lindström 
Gällsås 417, 311 65 VESSIGEBRO
Telefon: 070-955 81 62
E-post: birgitta@enhand.se
Hemsida: http://www.enhand.se
 
Pelinas Monica Hedquist
Långnäsvägen 20, 946 91 ROKNÄS
Telefon: 070-605 48 92
E-post: monica@pelinas.se
Hemsida: http://www.pelinas.se
 
Pos Karolina Önneholm
Ruskolavägen 54, 957 32 ÖVERTORNEÅ
Telefon: 070-306 99 12
E-post: kennelpos@outlook.com
Hemsida: http://www.kennel-pos.se
 
Prodigious

Malin Landström
Transistorgränd 27, 931 50 SKELLEFTEÅ
Telefon: 073-091 08 82
E-post: malinlandstrom@hotmail.com
Hemsida: http://kennel-prodigious.webnode.se

 
Quintinos Liza Peters
Oxelbärsgränd 60, 165 72 Hässelby
Telefon: 070-774 47 07
E-post: liza@finalart.se
Hemsida: http://www.quintinos.se
 
Riccadonna Randi Sjöström
Bjärnhultsvägen 74, 290 11 LINDERÖD
Telefon:
E-post: randi.sjostrom@spray.se
Hemsida: http://www.riccadonna.se
 
Ridings Marianne Gunnarsson
Habo Kyrkby Kvarnen 3, 566 91 Habo
Telefon: 070-608 83 05
E-post: ridings@spray.se
Hemsida: http://www.ridings.se
 
Riptryffelns

Ylva Hardeson
Box 110
870 33 Docksta
Telefon: 070-306 80 46
E-post:yhardeson@gmail.com
Hemsida:https://www.facebook.com/Riptryffelnskennel/

Har inga valpar som uppnått röntgenbar ålder.
Rowntree Ulla Larsson
Vändan 1, 814 91 FURUVIK
Telefon: 070-317 34 48
E-post: rowntree@telia.com
Hemsida: http://www.rowntree.biz
 
Rusagårdens Mona & Johnny Hansson
Rusagården 10, 293 93 OLOFSTRÖM
Telefon: 0456-241 17 070-20 33 861 070-20 33 861
E-post: rusagarden@hotmail.se
Hemsida: http://www.rusagarden.se
 
Scheffelfältets Elisabeth Scheffel
Södersocknen Apelås, 51991 ISTORP
Telefon: 070-553 45 03
E-post: elisabeth@scheffelfaltets.se
Hemsida: http://www.scheffelfaltets.se
 
Semenzinas Katharina Schoug
Blackeberg 201, 31194 Falkenberg
Telefon: 070-575 18 09
E-post: katharina@semenzinas.se
Hemsida:
 
Skonfeldt´s kennel

Jessica Fernström 
Junibacken, 610 21 Norsholm
Telefon: 011/54594,  0707/277209
E-post: fernstroem@hotmail.com
Hemsida:

 
 
Sofiehills Sofie Glimberg
Granvägen 1, 261 72 HÄLJARP
Telefon: 070-555 47 59
E-post: sofiehills@gmail.com
Hemsida: http://www.sofiehillskennel.se
 
Sontocs

Liselotte & Mats Tärning
Odensgatan 30 B, 603 37 Norrköping
Telefon: 0705- 188 442
E-post: liselotte@kennelsontocs.se
Hemsida: www.kennelsontocs.se

Har inga valpar som uppnått röntgenbar ålder.
Soul To Soul Mia Eskilsson & Elisabeth Ekland
Stan 225 451 94 UDDEVALLA
Telefon: 0522-867 02 070-518 67 02 073-515 40 54
E-post: mia.eskilsson@telia.com
Hemsida: http://www.soultosoul.dinstudio.se
 
T-Cart Solveig Jensen 
Vedbyvägen 17, 286 35 Örkelljunga
Telefon: 076-345 37 84
E-post: info@t-cart.se
Hemsida: http://www.t-cart.se
 
Temikas Agneta "Teta" Karlsson
Folketorp 221, 715 94 ODENSBACKEN
Telefon: 070-177 24 99
E-post: karlsson.teta@hotmail.com
Hemsida: http://www.temikas.se
 
Tiarellas Tass Marie Andersson
Hålsjövägen 14 504 90 BORÅS
Telefon: 033-24 34 43 070-524 34 43
E-post: info@tiarellas.se
Hemsida: http://www.tiarellas.se
 
Tiny Tuft's Pia & Håkan Warnhag
Bankvägen 23 262 70 STRÖVELSTORP
Telefon: 042-20 74 19 073-153 04 70
E-post: pia.warnhag@bjarenet.com
Hemsida: http://www.tinytufts.se
 
Truffelnose Nonno Axell
Sando 60, 743 91 Storvreta
Telefon: 073-695 76 09
E-post: nonno.axell@live.se
Hemsida: http://www.truffelnose.se
 
Tryffelhunden's

Britt-Marie Andersson
Fageängsgatan 11, 521 41 Falköping
Telefon: 0708239861
E-post: bitte@hundkurserforalla.se
Hemsida: https://hundkurserforalla.se/tryffelhunden/

 
Tufflaz Ann-Britt Nymark & Anna Wannberg
Limvägen 33, 820 22 SANDARNE
Telefon: 070-595 83 52, 070-318 73 45
E-post: info@tufflaz.se
Hemsida: http://www.tufflaz.se
 
Updates Lorraine Miles
Båtsmansvägen 1, 194 47 Upplands Väsby
Telefon: 070-712 37 00
E-post: updates@telia.com
Hemsida: www.updateskennel.com
 
Viskarhults Gudrun & Christer Apelqvist
Viskarhultsvägen 30 515 35 VISKAFORS
Telefon: 033-29 14 40 070-175 54 45
E-post: kvarnkulla@telia.com
Hemsida: http://www.viskarhults.se
 
Wich Hound's Marita Billström
Sågkvarn 87, 793 97 SILJANSNÄS
Telefon: 0247-25 41 62 070-254 15 36
E-post: wichhound@gmail.com 
 
Yllegårdens Berit Kjörnsberg
Nordens väg 1 451 43 Uddevalla
Telefon: 070-464 58 30
E-post: yllegarden@telia.com
Hemsida: http://yllegardens.se/
 

 

Uppdaterad 2018-08-13 av Jonas Bygdén